Zlot fanów

ZLOT FANÓW – info wkrótce

VESNA TOUR – Aula im. Anny Wasilewskiej

VESNA TOUR – Zmiana Klimatu

VESNA TOUR – Zgrzyt

VESNA TOUR – CK Wiatrak

VESNA TOUR – Forty Kleparz

VESNA TOUR – Stary klasztor

VESNA TOUR – Tama

Klub Niebo

VESNA TOUR – Parlament

VESNA TOUR – Słowianin

VESNA TOUR – Kawon

youtubeitunes

1. Jedna z chwil

2. Z narodzenia Pana

3. Do szopy, hej pasterze

4. Tryumfy Króla Niebieskiego

5. Nova Radist’ Stala

6. Dzisiaj w Betlejem

7. Hej, w dzień narodzenia

 

8. Na Kondrackiej holi

9. Z kopyta kulig rwie

10. Bracia, patrzcie jeno

11. O gwiazdo Betlejemska

12. Po vsiomu svitu stala novyna

13. Zaśnij dziecino

14 Gore gwiazda Jezusowi

Kolędy z pierwszą gwiazdą (2022)

Po kilku latach koncertowania, spotykania z publicznością i nieustannego zbierania doświadczeń zespół ENEJ wraca z zupełnie nowym albumem skupionym wokół tematyki świątecznej. “Kolędy z pierwszą gwiazdą”, bo taką nazwę nosi owa płyta, to czternaście kolęd, pastorałek i piosenek zaaranżowanych oraz skomponowanych z charakterystyczną dla Eneja energią i uśmiechem. Zespół po raz kolejny udowadnia, że ceni sobie przede wszystkim radość płynącą z wyjątkowego okresu świątecznego, każde nagranie, które znajduje się na liście, emanuje bowiem niezwykłą pogodą ducha, udowadniając jednocześnie, że zespół jest w wyśmienitej formie twórczej i wykonawczej. Muzycy przyzwyczaili już słuchaczy do swobodnego poruszania się w bardzo zróżnicowanej stylistyce, zatem i tym razem czerpią garściami z rozmaitych gatunków muzycznych, co czyni całość podwójnie ciekawą dla odbiorców, tym bardziej, że do znanych wszystkim kolęd dołączyła autorska piosenka świąteczna “Jedna z chwil” oraz nieśmiertelny, zimowy hit “Z kopyta kulig rwie” zaśpiewany wraz ze Skaldami. Łącząc charyzmę, energię, radość stale obecne w muzyce zespołu Enej oraz odwołania do tradycji i muzyki ludowej, otrzymujemy absolutnie niepowtarzalną i porywającą mieszankę, która z pewnością zadowoli każdego słuchacza i umili rodzinne spotkania przy świątecznym stole.

Mateusz Krzuś

 

youtubeitunes

 1.Intro

2.Dziewczyna Płakała

3.W Moim Ogródeczek

4.Kosyw Kozak

5.Dziwujo Sia Ludzie

6.Z Tamtej Strony Jeziora

7.Kare Konie

 

8.Taniec Rzeszowski

9.Bez Zielone Jare Zytko

10.Kiedym Ja Szedł

11.Radio Hello

12.Ój Teszno Mie

13.Liubliu Hrycia

14.A U Jawora

15.Tak Smakuje Życie

 

A skiela Wy? (2020)

„A skiela Wy” to odbiegający nieco od głównego nurtu działalności zespołu projekt, to płyta pod każdym względem wyjątkowa, inspirująca i prawdziwa, a wynika to zarówno z niezwykłego procesu twórczego, jak i materiału muzycznego będącego uniwersalnym nośnikiem ludzkich emocji od wieków.

Na czym dokładnie polega wyjątkowość nowego enejowego albumu? Kluczem jest tutaj przede wszystkim pomysł, który kwitł od dawna w głowach muzyków zespołu, marzyli oni bowiem o podróży, zarówno w rzeczywistej, jak i metafizycznej przestrzeni, o odkryciu na nowo i nadaniu współczesnego kształtu twórczości ludowej zebranej w przeróżnych zakątkach Polski i Ukrainy.

Gdy tylko w napiętym zespołowym kalendarzu pojawiła się odrobina czasu, pomysł bez zbędnej zwłoki został wcielony w życie.

„A skiela Wy?” to 12 pieśni i piosenek ludowych zebranych i zaaranżowanych na nowo przez zespół Enej oraz dwie znane wszystkim autorskie kompozycje w kompletnie nowej odsłonie, to pełen szacunku ukłon w stronę tradycji, a zarazem nadanie jej młodzieńczych barw. Materiał tworzą utwory z Warmii, Mazur, Kurpi, Lubelszczyzny, Podhala, Kaszub i Ukrainy oraz takie, które pojawiały się niemal we wszystkich regionach Polski na przestrzeni dziejów. Bez wątpienia melodie doskonale rozpozna każdy ze słuchaczy, jednak zaskoczeniem może być muzyczny eklektyzm, który członkowie grupy z powodzeniem wykorzystują od dawna, odwołując się do przeróżnych gatunków i kultur. Co bowiem wspólnego mają choćby oberek i nowoorleańska rytmika? Otóż okazuje się, że całkiem sporo, muzyka ludowa na całym świecie odwołuje się bowiem do pewnych uniwersalnych motywów wydających się być po części odpornymi na uwarunkowania geopolityczne i historyczne. Właśnie to z powodzeniem, choć nie nachalnie, ukazuje album „A skiela Wy?”.

Z pewnością ciekawa okaże się sfera instrumentacji i brzmienia, trudno doszukać się w niej mocniejszych gitarowych riffów obecnych w niemal całej wcześniejszej twórczości zespołu, tym razem Enej stawia na akustyczne, delikatne brzmienie, rozszerza paletę muzycznych barw o dodatkowe instrumenty i głosy należące zarówno do członków grupy, jak i zaproszonych do współpracy gości. Wymienić należy tutaj choćby obdarzone nieziemskimi głosami, operujące białym śpiewem członkinie Zazula Vocal Group, podhalańskich Górali, wspaniałych gości z Kaszub i Kurpi, dzięki którym słuchacz zetknąć się będzie mógł z językami, czy gwarą oraz stylami charakterystycznymi dla regionów z których pochodzą pieśni. Całość spajają, znany już szerokiej publiczności, głos Piotra „Lolka” Sołoduchy – wokalisty i lidera zespołu – oraz dźwięki instrumentów obecnych w zespole od dawna.

„A skiela Wy?” to ogromny wachlarz wrażeń, prawdziwa gratka dla fanów muzyki ludowej, jednak nie tylko oni znajdą w nowej płycie zespołu Enej coś dla siebie. Twórcze podejście do aranżacji tradycyjnych melodii sprawiło, że każdy z pewnością wyłowi ukochane przez siebie rytmy, czy dźwięki, a młodzieńcza energia (której muzycy wciąż są pełni) powoduje, że piosenki nadają się zarówno do słuchania w domowym zaciszu, jak i do tańca. Jest to zatem obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika muzyki, odwołanie do uniwersalnych wartości, tradycji z młodą, rozjaśnioną uśmiechem twarzą.

Dzięki „A skiela Wy?” lato 2020 roku z pewnością będzie magiczne.

youtubeitunes

1. Tak smakuje życie

2. Moja Eneida

3. Symetryczno-liryczna

4. Woda życiodajna

5. Vitre hnatyi

6. Skrzydlate ręce

7. Oj pishov ja v Dunay

 

8. Interludium

9. United

10. Lili

11. Lita Orel

12. Żyje się raz

13. Cykady na Cykladach

 

Folkhorod to najnowsza płyta zespołu Enej, ukazująca się w 16 listopada 2012 roku jako trzecie, po „Ulicach” i „Folkorabel” (tytuł złotej płyty w 2011 roku) wydawnictwo tego zespołu. Płytę zapowiadały dwa single- wydane w marcu 2012 roku „Skrzydlate Ręce”, Superpremiera na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, utwór wielokrotnie okupujący szczyty list przebojów , oraz najnowszy singiel- „Tak smakuje życie” wydany w październiku tego roku.

Obie piosenki wprowadzają słuchacza w klimat nowej płyty, jednak nie określają jej w precyzyjny sposób.

Pojawia się bowiem na niej brzmienie, które zespół zapowiadał na koncertach od kilku lat, brzmienie folkowe, etniczne z dodatkiem wschodniego charakteru, jak i dużo mocniejsze niż do tej pory gitarowe riffy. Tym razem jednak ENEJ postarał się o dodatkowe środki- szerokie, niecodzienne instrumentarium (poza członkami zespołu pojawiają się liczni goście), bardziej rozbudowane formy utworów i dodatkowe głosy (niespodzianką bez wątpienia jest gościnny udział w jednej z piosenek Wooza i Tomsona z zespołu Afromental). Na płycie pojawi się 13 utworów, z czego 12 autorskich oraz cover „Cykady na cykladach”, który zespół ENEJ miał zaszczyt wykonywać wraz z autorką- Olgą „Korą” Jackowską na festiwalu Top Trendy w 2011 roku. Połowa z umieszczonych na wydawnictwie piosenek napisana została w języku ukraińskim, co zaznajomionych z twórczością polsko-ukraińskiego zespołu nie powinno dziwić. Czego więc można się spodziewać po płycie Folkhorod? Sama nazwa może sporo nam powiedzieć, Folkowy Ogród idealnie oddaje klimat muzyki pojawiającej się na krążku. Jest ona kwiecista, różnorodna, zaskakuje gwałtownymi zmianami nastrojów, skokami od lirycznego akordeonu do małej orkiestry dętej, od spokojnego, balladowego nastroju do potężnego gitarowego uderzenia. Każdy więc kto sięgnie po najnowszą płytę zespołu ENEJ może spodziewać się różnorodnych wrażeń, niezależnie od gustu na pewno znajdzie coś dla siebie.

Idealny Sen
youtubeitunes

1. Samoloty

2. Jeśli chcesz

3. Nierealny świat

4. Ne pytay

5. Biegnę (feat. Matheo)

6. Radio Hello

7. Skrzydlate Ręce

8. Tak smakuje życie

 

9. Lili

10. Symetryczno – liryczna

11. Zbudujemy dom

12. Kamień z napisem LOVE

13. Zagubiony

14 Idealny sen

15. Ostatni raz

16. Grozi nam cud

 

Idealny Sen (2021)

7 maja 2021 roku będzie bezapelacyjnie dniem wyjątkowym – właśnie wtedy, równo w dziesiątą rocznicę pierwszego finału programu “Must be the Music” ukaże się absolutnie wyjątkowa, jubileuszowa płyta zespołu Enej. „Idealny sen”, bo taką nazwę nosi ów krążek, jest pełnym wdzięku i smaku podsumowaniem dotychczasowej działalności zespołu, zawiera wszystkie najważniejsze piosenki bijące do tej pory rekordy popularności na antenach rozgłośni radiowych i w serwisach internetowych. Czujne ucho każdego wiernego fana zauważy jednak z pewnością fakt, iż każda piosenka zaaranżowana i zagrana została na nowo, by podkreślić długą drogę, jaką przeszli muzycy. Słuchacz otrzyma więc doskonale znane melodie w nowej odsłonie dźwiękowej cieszącej ucho świeżością i porywającej muzycznym kunsztem, lecz na tym nie kończy się seria niespodzianek, bowiem poza znanymi już piosenkami do listy utworów na płycie dołączy kilka zupełnie nowych kompozycji! Jak zwykle w takim wypadku liczyć można na niesamowitą energię, radość płynącą z każdego dźwięku i powiew wschodniej duszy. Wszystkie składowe sprawiają, że “Idealny sen” to wydarzenie niezwykłe, płyta kompletna, niezwykle energetyczna, choć przepełniona spokojem płynącym z doświadczenia i spełnienia. Warto polecić ją każdemu, od zagorzałych fanów zespołu, po tych, do których dotychczasowa twórczość zespołu nie trafiała, z pewnością wszyscy będą zachwyceni.

ulice 2008
youtubeitunes

1. INTRO

2. Powiedz

3. Ulice

4. Komu

5. Niepewność

(cover Marka Grechuty)

6. Odpuść sobie to

7. Nocą

8. Przepraszam cię za wszystko

 

9. Taki kraj

10. Amelia

11. Przeznaczenie

12. Żyj

13. Bożevilni sny

14. Sam na sam (Latyna)

15. Kortowiada

 

Ulice (2008)

Ulice to debiutancki album grupy Enej, wydany 17 listopada 2008 roku przez wytwórnię płytową Lou&Rocked Boys. Album zawiera 15 utworów, w tym jeden w języku ukraińskim („Bożevilni sny”), cover utworu Marka Grechuty do słów wiersza Adama Mickiewicza „Niepewność” oraz utwór bonusowy „Kortowiada” – hymn olsztyńskich Juwenaliów. Całość utrzymana jest w rytmach reggae, ska i rocka. Płyta była promowana utworami „Ulice” oraz „Komu”.

Kolędy
youtubeitunes

1. Gdy się Chrystus rodzi

2. A wczora z wieczora

3. Pójdźmy wszyscy do stajenki

4. Gdy śliczna Panna

5. Boh sia razdaje

6. Skrzypi wóz

 

7. Wśród nocnej ciszy

8. Mizerna cicha

9. Przybieżeli do Betlejem

10. Wo weflejemi

11. W żłobie leży

12. Bóg się rodzi

13. Gore Gwiazda Jezusowi

 

Kolędy pod wspólnym niebem (2018)

Okres świąteczny bez wątpienia jest czasem wyjątkowym dla wszystkich, jednak poza aspektem rodzinnym, czy religijnym, jest również bardzo silną inspiracją dla artystów. W tym roku, po wielu latach zbierania odwagi, dobierania odpowiednich środków, przygotowywania brzmienia głosów i instrumentów, które wtargnąć mają w tak intymną przecież

przestrzeń wigilijnego spotkania, zespół ENEJ przygotował płytę zawierającą autorskie aranżacje trzynastu kolęd i pastorałek.

Zbiór tradycyjnych utworów, w języku polskim i ukraińskim połączony został nazwą “Kolędy pod wspólnym niebem”, która wyjątkowo wyraziście ukazuje charakter pomysłu na przedstawienie znanych wszystkim melodii. Zespół po raz kolejny w swojej muzycznej przygodzie sięgnął po gatunkowy eklektyzm, nie bojąc się nawiązywania do przeróżnych stylów, mając jednocześnie pełną świadomość przywiązania do bliskich wszystkim, tradycyjnych linii melodycznych.

Dwujęzyczność albumu również nie pozostaje bez znaczenia, część muzyków z radością i dumą podkreśliła w ten sposób swoje pochodzenie, co jedocześnie dało wyraz temu, jak bliska więź łączy nas ze wschodnimi sąsiadami.

“Kolędy pod wspólnym niebem” wypływając z wielokulturowej przystani zespołu ENEJ niosą dobrą nowinę całemu światu, niosą pasterską pieśń rozświetlaną blaskiem ognisk nie zważając na granice, podróżując pod, należącym przecież do wszystkich, niebem. A mówiąc prościej – album ten jest ciepły, rodzinny, pełen spokoju i harmonii, które tak pasują do świątecznego czasu.

Niezależnie zatem od tego, czy wigilia jest religijnym obrzędem, czy po prostu rodzinnym spotkaniem, czy towarzyszy jej brzmienie wielu głosów, czy cichy śpiew wąskiego grona najbliższych, czy zdominowana jest przez nowoczesność, czy mocno trzyma się tradycji, “Kolędy pod wspólnym niebem” zadomowią się znakomicie wszędzie, wystarczy tylko zaprosić je pod dach.

Paranoja 2015
youtubeitunes

1. Intro (fragment “Eneidy”)

Ivana Kotlarewskiego czyt. Andrij Sereda)

2. Nie chcę spać

3. Mnohaya Lita

4. Sliozy Kamiani

5. Dzisiaj będę ja

6. Z Trojandoju

7. Siedmiomilowa Szansa

8. Hory Moi

 

9. Paparanoja

10. Kamień z napisem LOVE

11. Zbudujemy Dom

12. Tak i treba

13. Moja Mery Lu

14. Bilia Topoli

15. Wychowała nas ulica

16. Bonus: Interludium Lemko*

* – Bonus: Interludium Lemko dostepny tylko na płytach kupionych w sklepie Punk Shop oraz podczas koncertów zespołu, w sklepiku.

Paparanoja (2015)

12 lutego 2015 roku ukazuje się najnowsza płyta zespołu Enej pod tytułem “Paparanoja”. Jest to już czwarty krążek w historii grupy wydany przez wytwórnię Lou&Rocked Boys, będący syntezą dotychczasowych doświadczeń i inspiracji muzyków. Tym razem album zawiera aż 15 utworów skomponowanych oraz zaaranżowanych przez niezawodny duet producencki, czyli Piotra “Lolka” Sołoducha i Mirosława “Mynia” Ortyńskiego, które z pewnością zrobią piorunujące wrażenie na słuchaczach. Dlaczego? Otóż “Paparanoja” jest niezwykle zróżnicowana. Odbiorca słuchając jej natrafi bez wątpienia na wachlarz rozmaitych klimatów muzycznych – od wzruszających, lirycznych ballad, przez charakterystyczną dla zespołu Enej polsko-ukraińską mieszankę energetyczną, po cięższe, mocno gitarowe brzmienia. Odzwierciedla to rozmaite inspiracje zespołu, który nie ograniczając się korzysta niemal z całego dorobku muzycznego ludzkości, łącząc takie skrajności, jak muzyka ludowa i punk rock.

Równie szeroka jest tematyka warstwy tekstowej płyty. Historie w niej zawarte budzą smutek, tęsknotę, by zaraz potem opowiedzieć o miłości, czy po prostu rozśmieszyć. Całość okraszona jest szerokim instrumentarium obejmującym członków zespołu oraz znakomitych gości z Polski i Ukrainy. Rozmaitość osobowości, które brały udział w pracy nad płytą z pewnością stanowi o jej eklektycznym charakterze. Nie bez znaczenia dla klimatu muzycznego płyty jest także większa dojrzałość towarzysząca kompozycjom, wynikająca z nieustannych muzycznych poszukiwań członków zespołu.

“Paparanoja” przypadnie zatem do gustu miłośnikom niemal każdego gatunku muzycznego, z drugiej strony nie zawiedzie fanów i sympatyków zespołu Enej. Formacja pozostała bowiem wierna swojemu stylowi, nie zrezygnowała z połączenia uśmiechu i energii ze słowiańską liryką. Jedyne co pozostaje, to zaprosić do oddania się przyjemności słuchania!

FOLKHOROD (2012)
youtubeitunes

1. Tak smakuje życie

2. Moja Eneida

3. Symetryczno-liryczna

4. Woda życiodajna

5. Vitre hnatyi

6. Skrzydlate ręce

7. Oj pishov ja v Dunay

 

8. Interludium

9. United

10. Lili

11. Lita Orel

12. Żyje się raz

13. Cykady na Cykladach

 

Folkhorod (2012)

Folkhorod to najnowsza płyta zespołu Enej, ukazująca się w 16 listopada 2012 roku jako trzecie, po „Ulicach” i „Folkorabel” (tytuł złotej płyty w 2011 roku) wydawnictwo tego zespołu. Płytę zapowiadały dwa single- wydane w marcu 2012 roku „Skrzydlate Ręce”, Superpremiera na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, utwór wielokrotnie okupujący szczyty list przebojów , oraz najnowszy singiel- „Tak smakuje życie” wydany w październiku tego roku.

Obie piosenki wprowadzają słuchacza w klimat nowej płyty, jednak nie określają jej w precyzyjny sposób.

Pojawia się bowiem na niej brzmienie, które zespół zapowiadał na koncertach od kilku lat, brzmienie folkowe, etniczne z dodatkiem wschodniego charakteru, jak i dużo mocniejsze niż do tej pory gitarowe riffy. Tym razem jednak ENEJ postarał się o dodatkowe środki- szerokie, niecodzienne instrumentarium (poza członkami zespołu pojawiają się liczni goście), bardziej rozbudowane formy utworów i dodatkowe głosy (niespodzianką bez wątpienia jest gościnny udział w jednej z piosenek Wooza i Tomsona z zespołu Afromental). Na płycie pojawi się 13 utworów, z czego 12 autorskich oraz cover „Cykady na cykladach”, który zespół ENEJ miał zaszczyt wykonywać wraz z autorką- Olgą „Korą” Jackowską na festiwalu Top Trendy w 2011 roku. Połowa z umieszczonych na wydawnictwie piosenek napisana została w języku ukraińskim, co zaznajomionych z twórczością polsko-ukraińskiego zespołu nie powinno dziwić. Czego więc można się spodziewać po płycie Folkhorod? Sama nazwa może sporo nam powiedzieć, Folkowy Ogród idealnie oddaje klimat muzyki pojawiającej się na krążku. Jest ona kwiecista, różnorodna, zaskakuje gwałtownymi zmianami nastrojów, skokami od lirycznego akordeonu do małej orkiestry dętej, od spokojnego, balladowego nastroju do potężnego gitarowego uderzenia. Każdy więc kto sięgnie po najnowszą płytę zespołu ENEJ może spodziewać się różnorodnych wrażeń, niezależnie od gustu na pewno znajdzie coś dla siebie.

ENEJ - XVII PRZYSTANEK WOODSTOCK (2011)
youtubeitunes

1. Komu

2. Pan Babilon

3. Kuba Gang

4. Myla moja

5. Hermetyczny Świat

6. Żyj

7. Ballada o pewnej podróży

 

8. Rahela

9. Radio Hello

10. Hermetyczny świat

11. Ulice

12. Wręczenie nagrody „Złotego Bączka”

BIS – 13. Nocą

BIS – 14. Radio Hello

 

XVII Przystanek Woodstock (2011)

Laureat nagrody „Złotego Bączka” na najlepszą kapelę Przystanku Woodstock 2010, tą nagrodę otrzymali wraz z zespołem Papa Roach w pełni zasługując na kolejny koncert który przedstawili w sobotę kilkusettysięcznej Woodstockowej publiczności. Ich znane wszystkim przeboje zabrzmiały pełną energią a rozkręcona publiczność świetnie się przy nich bawiła.

Ogromna popularność tego zespołu w niczym nie zagubiła jego muzycznego przekazu który w pełni wyrósł z Woodstockowych klimatów. Enej to kapela która przeszła cały tok eliminacji, finałów i koncertów przed ogromną Przystankową publicznością. Tak się gra na Woodstocku!

folkorabel 2010
youtubeitunes

1. Radio Hello

2. Państwo B

3. Pan Babilon

4. Kuba Gang

5. Hermetyczny Świat

6. Ballada o pewnej podróży

(Ballada pro odnu podoroz)

 

7. Rahela

8. Daleki Jasni Zori

9. Myła Moja

10. Bolero Trumpet

11. Ludzie wolnej ziemi

(Ludy wilnoji zemli)

12. Coppernicana

 

Folorabel (2010)

Folkorabel to płyta polsko-ukraińska olsztyńskiego zespołu Enej. Od samego początku istnienia zespołu ważne były fascynacje kulturą wschodnią, ponieważ trzech członków ma korzenie ukraińskie. Zespół Enej to energetyczny rock z dokładką folku, dolewką ska, a całość okraszona niebanalną nutą wschodniego akordeonu przeplatającego się z dźwiękami hucznej sekcji dętej.

W 2008 r. zespół wydał swoją debiutancką płytę „Ulice”, którą promowały dwa single – „Ulice” oraz „Komu”. Nieoficjalnym singlem jest też „Kortowiada”- hymn olsztyńskich juwenaliów. Nowa płyta  jednak, w dużej mierze odskoczy od klimatu pierwszej. Folkorabel będzie dużo bardziej skierowana na wschód – dużo ukraińskich tekstów, masa akordeonu, bałkańska sekcja dęta, mega dynamika i szerokie kresy, ale oczywiście nie zabraknie „enejowego’ klimatu.

Na płycie znajdzie się 12 numerów skomponowanych przez liderów zespołu, oraz klasycznie jeden cover, a płyta ukaże się jak poprzednio pod szyldem wrocławskiej wytwórni Lou&Rockd Boys. Pierwszym singlem, który promuje drugi krążek jest „Radio Hello” grane przez większość rozgłośni Radiowych w kraju, w tym Jedynkę i Trójkę. Ogromnym sukcesem zespołu był koncert w 2010 r. na dużej scenie XVI Przystanku Woodstock. W listopadzie 2010r. zespół Enej zagra 15- koncertową trasę po Polsce promować nową płytę pod tajemniczą nazwą FOLKORABEL.

Panczur

Piotr (Pancur) Pankowski

Michał (Kossi) Kossakowski

Podobnie, jak Matias zajmuje się oprawą świetlną, robi to równie profesjonalnie. W wolnym czasie poświęca się treningom, podobno rozpoznają go wszyscy odwiedzający warszawskie siłownie.

W zespole od 2017 roku.

Mynio

Mateusz (Matjas) Krzuś

Nie istnieją ilości Coca Coli, których nie byłby w stanie pochłonąć, podobno odpowiada za dwie trzecie spożycia w centralnej Europie. Z uśmiechem na ustach dba o świetlną oprawę koncertu, w czym jest naprawdę dobry.

W zespole od 2013 roku.

Pacho

Michał (Pacho) Pachowski

El Comendante, kierowca busa technicznego i zarządca enejowej sceny. Dzięki niemu od strony technicznej podczas koncertów wszystko działa, jak w szwajcarskim zegarku, każdy kabel, każdy mikrofon staje na baczność i posłusznie wykonuje rozkazy.

W zespole od 2016 roku.

Marek Ignatjuk

Marek Ignatjuk

Nikt tak dobrze, jak Marek nie zna prywatnych preferencji członków zespołu. To on odpowiedzialny jest za realizację dźwięku na scenie, dba o uszy muzyków, pielęgnuje ich doznania. Spróbujcie sprawić, by osiem osób w jednym miejscu było w pełni zadowolone, a zobaczycie z czym musi się mierzyć.

W zespole od 2017 roku.

Mirosław Szymański

Droga nie ma dla niego tajemnic, zna je wszystkie, na pewno był u każdego z mieszkańców Polski pod domem, nawet jeśli część może go nie kojarzyć. Prywatnie uwielbia porządek i pieczone ziemniaczki, dla których jest w stanie zrobić wszystko, dosłownie.

W zespole od 2013 roku.

Borewicz

Łukasz (Borewicz) Bornus

Asystent Manager i Road Manager zespołu, osoba, która zna odpowiedzi na wszystkie pytania, posiada kompletną wiedzę na temat działania zespołu. Gdyby w “Jednym z dziesięciu” było odpowiednio dużo pytań z tej kategorii – byłby niepokonany.

W zespole od 2013 roku.

Łukasz (Kojro) Kojrys

Krążą legendy, że jedynie siłą perswazji powstrzymał ruch obrotowy ziemi na kilka minut. Menago w każdym calu, kocha swoją pracę, odnajduje się w niej, uwielbia sprawne działanie i przejrzystą logistykę, właściwy człowiek na właściwym miejscu!

W zespole od 2002 roku.

Przemysław Nagadowski

Przemysław Nagadowski

Mimo bardzo poważnej funkcji, jaką jest realizacja dźwięku, Przemek to oaza spokoju, udaje mu się do stopnia zachować równowagę myśli, że powoli staje się celem pielgrzymek niezliczonej rzeszy poszukującej swojej drogi joginów.

W zespole od 2017 roku.

Mynio

Mirosław (Mynio) Ortyński

vocal, bas

Wokalista, basista, kompozytor i tekściarz. Gdy dołączył do zespołu w roku 2005 roku, czujniki romantyzmu w okolicach Olsztyna zanotowały rekordowe pomiary, a tysiące kobiet zgłaszały się do szpitali z powodu nieustannych omdleń. Podobno gdyby mógł zamieszkałby w siedzibie głównej TVN24, przerywając oglądanie ulubionego kanału jedynie na trasy koncertowe, spacery ze swoim psim przyjacielem i wycieczki na ukochaną Ukrainę z której pochodzi.

W zespole od 2006 roku.

Kornel

Kornel Kondrak

perkusja

Perkusista zespołu i posiadacz (według oficjalnej księgi zawodowych wąsaczy spisanej w latach 1324-1257 P.N.E.) osiemdziesiątych czwartych najdłuższych wąsów w Mieście Stołecznym Warszawa. Do swojego CV śmiało może zaliczyć bierną znajomość języka duńskiego i równie zaawansowaną umiejętność posługiwania się mieszanymi sztukami walki. Na szczęście za bębnami radzi sobie mistrzowsko, możecie usłyszeć go w różnych znakomitych składach, więc jeśli rzucą się Wam w oczy migające na przemian z pałeczkami wąsy – zatrzymajcie się i posłuchajcie, na pewno warto.

W zespole od 2015 roku.

Pinki

Damian (Pinki) Pińkowski

saksofon

Nasz ukochany standup’er i saksofonista. W bitwie na dissy po tej stronie oceanu nie ma z nim szans zupełnie nikt, podobnie, jak w konkursie wiedzy o motoryzacji, której jest ogromnym fanem (podobno pochodzi Detroit, a Kutno wpisano w metrykę przez przypadek). W wolnym czasie Pinki porusza się najszybciej jak tylko może, zarówno po drogach, jak i skali saksofonu. Razem z Kornelem mogą tworzyć jazzowy skład, którego nie powstydziłaby się żadna renomowana scena.

W zespole od 2014 roku.

Długi

Łukasz (Długi) Przyborowski

trąbka

Trębacz i naczelny mędrzec (bo mądrala przecież nie!) zespołu. Od kilkunastu lat o audiencję u niego starają się największe umysły świata, lecz bez skutku – to mocno zajęty człowiek. Jeśli akurat nie czyta, albo nie rozwiązuje filozoficznych paradoksów, pewnie możecie go spotkać przemierzającego biegiem kolejne kilometry olszyńskich lasów, lub przepływającego wody jezior na swojej ukochanej desce. Fan adrenaliny w każdej formie, od skoków na bungee, po obrady sejmu.

W zespole od 2011 roku.

Czaplay

Kuba (Czaplay) Czaplejewicz

puzon

Kojarzycie człowieka, który jest w każdym klubie (najczęściej w tym samym czasie), witają się z nim nawet panie sprzątające, a światło dzienne przyswajał ostatnio dzięki jarzeniowym żarówkom w siłowni? To Kuba. Nie spotkacie nikogo, kto posiada większą wiedzę na temat nocnego życia w tym kraju, niż nasz puzonista, możemy się o to śmiało zakładać. Jeśli opuszcza centrum miasta, to jedynie, by odwiedzić siłownie, której jest wielkim fanem, więc by go spotkać możecie się śmiało ustawiać na trasie. Choć biorąc pod uwagę tempo, w jakim Czaplay porusza się samochodem – nie macie szans.

W zespole od 2010 roku.

Bolek

Paweł (Bolek) Sołoducha

perkusja

Perkusjonalista zespołu Enej, prywatnie brat „Lolka” (legendy głoszą, że istnieje między nimi jakieś podobieństwo, lecz żaden z ludzi wysłanych, by to sprawdzić, do tej pory nie wrócił). Jeśli podczas spaceru po centrum handlowym mieliście okazję zobaczyć kogoś obchodzącego po raz 436 stoisko z gadżetami dla chłopców – to bez wątpienia „Bolek”. Paweł jest bowiem wielkim miłośnikiem wszystkiego, czym można zdalnie sterować, od dronów i samochodów, po naszego polskiego Adriana. Nie spotkacie nikogo młodszego duchem, gwarantujemy.

W zespole od 2002 roku.

Lolek

Piotr (Lolek) Sołoducha

vocal, akordeon

Wokalista, akordeonista, kompozytor, producent, realizator nagrań i lider przez wielkie „L”. Jeden z założycieli zespołu, niezmordowany kreator, człowiek oddany swojej pracy całym sercem (niektórzy twierdzą, że to pracoholizm, ale co oni wiedzą?!), wielki fan muzyki w dobrym wydaniu, od wschodnich lirycznych ballad, po ciężkie brzmienia rodem z za Wielkiej Wody. W wolnym czasie (podobno czasem tak miewa) lubi sport i wędkowanie, więc jeśli spotkacie kogoś w woderach, z wędką i akordeonem na plecach – to pewnie nasz Piotrek.

W zespole od 2002 roku.

?>
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych,
Polityka Prywatności.
Akceptuję